Měli byste vědět...
Počasí, pláže, doprava a vše co byste měli vědět před odjezdem do S.A.E.
Podmínky vstupu do Dubaje a platná nařízení
Víza: pro občany České Republiky cestující do SAE na dobu pobytu do 30 dní není třeba nic předem vyřizovat. Na letišti Vám bude označen pas datumem vstupu. Před odletem si zkontrolujte cestovní doklad, musí mít minimální platnost 6 měsíců. Máme zkušenosti, že opravdu s kratší platností cestovního dokladu Vás nepustí na palubu letadla.
Covid: Protiepidemická nařízení pro vstup a pohyb po Spojených Arabských Emirátech byla 7.11.2022 zrušena. Zůstává pouze povinnost nošení roušek v nemocnicích. Pokud v Emirátech přestupujete, platí nařízení vydaná cílovou destinací.
TURISTIKA V DUBAJI
praktické informace z vlastních zkušeností
Doprava v Dubaji
Pokud chcete cestovat po městě, máte vícero možností.
S NÁMI: Soukromé cestování po Dubaji je určitě nejpříjemnějším způsobem, jak poznat zblízka toto velkoměsto a vidět maximum. Víme kam jet a nejezdíme jen tou nejpřímější trasou po dálnici, kde kromě aut neuvidíte nic jiného. Známe každý kout Dubaje. Odpadá Vám jazyková bariéra a dozvíte se spoustu informací ze života. Tím, že pravidelně obnovujeme místní licenci, máme přehled o všech tématech co se Dubaje týkají. Soukromým výletem ušetříte až polovinu času oproti dopravě po vlastní ose. Vzhledem k velkým vzdálenostem mezi jednotlivými zajímavostmi Dubaje je toto nejefektivnější způsob dopravy. Váš ušetřený čas pak můžete věnovat oddychu, nebo jiným zážitkům. A je jich tu opravdu hodně.
BĚŽNĚ: Obvyklým způsobem dopravy po Dubaji jsou taxi. Cena je regulována státem a pokud řidič nezapne taxametr, je vaše jízda zdarma. Nedoporučuje se s řidičem smlouvat o cenu - levněji Vás to nevyjde. Taxi v Dubaji je spolehlivé, jsou všude a pokud vládnete angličtinou, urdu, hindi či jinými indickými dialekty, pak si s řidičem i popovídáte. Tento způsob dopravy je finančně dostupný, ale pokud přesně neznáte cíl cesty a co je zde k vidění, řidič Vás vysadí a se slovy "hasta la vista" odjede. Pro Vás pak nastane logistický oříšek, tzn. trocha bloudění a podstatná ztráta času, který byste mohl s námi strávit smysluplněji, nebo koupáním se v moři.
LEVNĚ: Městská hromadná doprava (MHD) - turista, který zvolí tento způsob cestování, je už většinou zkušený cestovatel, většinou bez rodiny a odmítající konvenční cestovní kanceláře. Informace si zjišťuje sám z různých cestovatelských serverů. Z MHD můžeme doporučit pouze metro, ale jen mimo dopravní špičku. V dopravní špičce jsou vlaky přecpané a často se vůbec do soupravy napoprvé nedostanete. Metro je supermoderní, čisté, klimatizované včetně zastávek. Vede podél hlavní třídy a spojuje nejdůležitější části města. Jednotlivé vozy soupravy jsou rozděleny na společné vagony, vagon pro matky s dětmi, jiný pro VIP, do kterého je lístek za dvojnásobnou cenu. Soupravy jezdí bez řidiče.
Turistické sezóny v roce a jak je využít
LEDEN - půlka BŘEZNA: domácí berou tento čas jako Zimu. Počasí je ideální na výlety. Bývá často větrno, občas prší. Moře má teplotu kolem 19 - 23°C, polední teploty vyduchu kolem 25°C. Většina hotelových bazénů je vyhřívaných. Oblíbené jsou procházky k moři a po částech staré či moderní Dubaje. Vhodný čas na poznávání i dalších atraktivních míst v SAE, vše je otevřeno.
Druhá polovina BŘEZNA - začátek KVĚTNA: V SAE nastává Jaro. Je to nejlepší čas na poznávací výlety v SAE zkombinované s koupáním. Teplota vzduchu je příjemná, okolo 30-35°C, moře se otepluje až na 30°C, pobyt na sluníčku je příjemný.
Druhá půlka KVĚTNA - ZÁŘÍ: tzv. Letní peklo, protože teploty ve stínu rostou přes 43 stupňů, na slunci i přes 50°C ve dne, pocitová teplota mnohdy stoupá k 60°C i více a v noci teploty neklesají pod 30°C. Moře má svých 34-36°C. Písek na pláži je rozžhavený tak, že bez bot se až k moři nedostanete bez spálenin. Maximálně se můžete pohybovat v klimatizovaném prostředí, mimo klimatizovanou zónu dlouho nepobudete. Některé venkovní atrakce jsou zavřené (např. Miracle Garden, Global Village a jiná atraktivní místa). Výlety v této době doporučujeme pouze v kratších variantách, bez velkých procházek na přímém slunci, ale i tak je zde hodně věcí k vidění s minimálními přesuny. O více informací, co dělat v Dubaji v létě, si prosím napište na uvedené kontakty.
ŘÍJEN - PROSINEC: nejlepší termíny v roce pro výlety do SAE. Počasí a teploty se podobají létu v Evropě. Moře je příjemně teplé. V říjnu s průměrnou teplotou 28°C, v prosinci kolem 22°C. Všechny atrakce jsou otevřené.
Vánoce a Silvestr v Dubaji a v S.A.E.
Přesto, že jsou Spojené Arabské Emiráty muslimským státem, podporují zvyky svých multikulturních obyvatel. Již od začátku prosince je město vánočně vyzdobené. Z různých koutů zní známé vánoční hity. Santa Claus se sáňky, sněhulák či umělý sníh jsou oblíbenými symboly Vánoc v každé výloze.
Nový rok je v Dubaji vždy pastvou pro oči. Vedle tradičních ohňostrojů pořádaných uprostřed města se organizátoři oslav soustředí v posledních letech na novou technologii - videomapping (úžasné produkce jsou například promítané na nejvyšší věž světa Burj Khalifa). Ohňostroje jsou pořádány z pontonů na moři pro diváky na plážích a molech. Vše je pak doprovázeno hudbou. Určitě na Youtube nějaké klipy najdete.
Koupání a pláže v Dubaji
HOTELOVÉ BAZÉNY A SOUKROMÉ HOTELOVÉ PLÁŽE: Většina hotelů umožňuje využití jejich bazénů i lidem, kteří nejsou jejich hosty. Můžeme poradit jak zakoupit jednodenní vstup na hotelovou pláž a do venkovních bazénů. U některých lze denní pas využít i jako poukaz na občerstvení. V zimních měsících se bazény vyhřívají, v letních měsících se naopak chladí.
VEŘEJNÉ PLÁŽE: Na některých plážích najdete plné vybavení (WC, převlékárny, sprchy, sportovní vybavení, atrakce pro děti, slunečníky a lehátka), jiné pláže jsou jen písčité s plavčíkem, ale bez wc a sprch. Všechny pláže jsou vždy přes noc upravené a uklizené. Na pláže je vstup zdarma.
Zde je seznam pláží dle lokalit od severu Dubaje k jihu: Mamzar Beach park, La Mer, Mercato (UFO) Beach (bez vybavení), Sunset Beach, Kite Beach, Night Beach (noční koupání od 18.00 do půlnoci), Burj Al Arab Beach, Um Suqueim open Beach, The Beach JBR.
Co na sebe na cestu do SAE
OBLEČENÍ - státním náboženstvím ve Spojených arabských emirátech je islám. Muslimské ženy chodí zahalené v Abaye (svrchní volný plášť přes šaty) a vlasy překrývají šátkem. Oblečení by mělo respektovat místní tradice a být voleno, z úcty k místním obyvatelům. Pravidla pro zahalování turistů neplatí, ale je doporučeno, aby ženy měly zakrytá ramena a kolena. Takže tričko s rukávky a kraťasy, sukně či šaty ke kolenům jsou v pořádku. Muži by na veřejnosti neměli být jen v "nátělníku". Toto "omezující" oblečení je i praktické, neboť v obchodních centrech jede po celý rok klimatizace na plné obrátky a nemít nic přes ramena, to si člověk koleduje minimálně o rýmu. A venku, kdy pálí slunce, ušetříte ramena i nohy od spálenin.
Určitě si do zavazadla přibalte jeden lehký svetřík i v létě. V zimě pak přihoďte navíc dlouhé kalhoty. A hlavně, nezapomeňte na plavky, kvalitní opalovací krémy s vysokým faktorem a sluneční brýle.
Kouření a tabákové výrobky
Nejoblíbenějším druhem kouření jsou vodní dýmky. Je to tradiční a součást zdejší kultury, spousta restaurací má v nabídce s několika druhy ochuceného voňavého tabáku. Klasické cigarety v Emirátech kouřit také můžete, ale pouze ve venkovních prostorech na to určených. Většina obchodních center a hotelů má vyhrazené venkovní prostory včetně popelníků a někde bývají i lavičky. Na ulici tak moc kuřáků nepotkáte. Dovoz tabákových výrobků do a z emirátů je omezen celními předpisy. Opět si ověřte kolik se čeho smí na osobu převážet. Elektronické cigarety jsou rovněž povolené a běžně k dostání včetně náplní. Převážet se smějí na palubě letadla v příručním zavazadle.
Nákupy a ceny mimo hotelové resorty
ALKOHOL - v potravinách ani v klasickém supermarketu v nákupních centrech nenajdete, zde si maximálně koupíte nealkoholické pivo. Alkohol je možné koupit jen ve speciálních prodejnách nebo v hotelích či restauracích, které na jeho prodej mají licenci. Skleničku vína či pivko tak dostanete okolo 45-50 aed. Mnoho restaurací má tzv. šťastnou hodinku (Happy Hour), kde v určitých podvečerních hodinách nabízí restauratéři alkohol se slevou. Alkohol se dá dovézt s sebou do SAE, limit pro celníky je poměrně štědrý a to 4 litry alkoholu na osobu. Pokud by Vás zajímali přesné limity podle druhu alkoholu, napište nám.
VEPŘOVÉ - některé řetězce jako Spinneys či Waitrose mají v obchodě masné sekce oddělené od ostatních regálů se zbožím za dveřmi s nápisem "Non muslims only", kde seženete všechny masné výrobky od šunky, klobásy, párky až po vepřový bůček, žebírka či steaky.
CENY - pokud byste chtěli vědět přesné ceny v potravinách např. chleba, bageta, máslo, mléka, rýže a těstovin atd. napište nám. V restauracích v nákupních centrech jsou ceny samozřejmě vyšší: místní voda 0,5 l od 5 aed, bublinkové nápoje typu Coca-cola 0,3 l od 7 aed, oběd ve food courtu tj. rychlé občerstvení se pohybuje kolem 40 aed, v restauracích počítejte od 80 aed a více na osobu.
Dubaj o víkendu
Víkend se od 1.1.2022 v SAE změnil z pátka a soboty na SOBOTU a NEDĚLI. V pátek pracovní doba ve státním a většině soukromého sektoru končí ve 12 hodin, pak se chodí na velkou mši do mešity. Ostatní náboženské skupiny mohou využít množství kostelů, hinduistických svatyní aj. Některé části starého města mají během víkendu omezenou otvírací dobu, v proto je lepší historickou část plánovat na pondělí až čtvrtek.
Ramadan v Dubaji
Je 9. měsíc islámského kalendáře, kdy muslimové od východu do západu slunce drží půst. Měli by urovnat všechny spory a během Ramadánu přečíst celý Korán. Více o zvycích během Ramadánu Vám rády osobně povíme. Jak se tento měsíc dotýká turistů? V dnešní době již nemuslimskou veřejnost vůbec neomezuje. Restaurace jsou ve městě běžně otevřené i s předzahrádkami, alkohol je též možno konzumovat. Pouze otevírací doby některých turistických atrakcí jsou upravené. Především ¨Dubai Frame, začátek fontány či vstup do mešity v Abu Dhabi. Pouze tradiční emirát Fujairah a Sharjah má v době ramadánu omezení na konzumaci potravin na veřejnosti.