Rady, novinky, informace

Měli byste vědět...


V současné době platí tato omezení: Bary a hospody jsou otevřené, Restaurace a kavárny zavírají v 01:00 ráno, nákupní centra a hotely včetně bazénů jsou otevřené, vnitřní provozovny zahrnující kina, zábavní aktivity jsou částečně omezené - některé větší akce pouze pro očkované. Povinné rozestupy a nošení masek se postupně rozvolňují (masky není...

Dubaj je otevřená pro turisty. Cestující z České republiky do Dubaje však musí aktuálně před odletem podstoupit COVID-19 PCR test, který nesmí být starší 72 hodin, druhý na letišti v Dubaji již není třeba (změna oproti předchozímu nařízení). Děti do 12 let test mít nemusí. Aktuální informace lze ověřit u dopravce, nejlépe pak na Emirates.com.

Podmínky pro očkované Abu Dhabi starší 16 let ke dni 1.9.2021. Doporučujeme si před Vaší cestou ověřit, zda jsou dané podmínky stále aktuální.


TURISTIKA V DUBAJI

praktické informace z vlastních zkušeností

Doprava v Dubaji

Pokud chcete cestovat po městě, máte vícero možností.

LEVNĚ: Městská hromadná doprava (MHD) - turista, který zvolí tento způsob cestování, je už většinou zkušený cestovatel bez rodiny a odmítající konvenční cestovní kanceláře. Informace si zjišťuje sám z různých cestovatelských serverů. Z MHD můžeme doporučit pouze metro, ale jen mimo dopravní špičku. V dopravní špičce jsou vlaky přecpané a často se vůbec do soupravy napoprvé nedostanete. Metro je supermoderní, čisté, klimatizované včetně zastávek. Vede podél hlavní třídy a spojuje nejdůležitější části města. Jednotlivé vozy soupravy rozděleny na společné vagony,  vagon pro matky s dětmi, jiný pro VIP, do kterého je lístek za dvojnásobnou cenu. Soupravy jezdí bez řidiče.

BĚZNĚ: Obvyklým způsobem dopravy po Dubaji jsou taxi. Cena je regulována státem a pokud řidič nezapne taxametr, je vaše jízda zdarma. Nedoporučuje se s řidičem smlouvat o cenu - levněji Vás to nevyjde. Taxi v Dubaji je spolehlivé, jsou všude a pokud vládnete angličtinou, urdu, hindi či jinými indickými dialekty, pak si s řidičem i popovídáte. Nyní, v době Covidových opatření, je však počet cestujících v taxi omezen. Klasický sedan smí vzít na zadní sedadlo maximálně 3 pasažéry, zatímco "family" van může vzít pasažéry 4. Tento způsob dopravy je finančně dostupný, ale pokud přesně neznáte cíl cesty a co je zde k vidění, řidič Vás vysadí a se slovy "hasta la vista" odjede. Pro Vás pak nastane logistický oříšek, tzn. trocha bloudění a podstatná ztráta času, který byste mohl s námi strávit smysluplněji, nebo koupáním se v moři.

S NÁMI: Soukromé cestování po Dubaji je určitě nejpříjemnějším způsobem jak poznat zblízka toto velkoměsto a vidět maximum. Víme kam jet a nejezdíme jen tou nejpřímější trasou po dálnici, kde neuvidíte nic jiného kromě aut. Známe každý kout Dubaje. Odpadá Vám jazyková bariéra a dozvíte se spoustu informací ze života. Tím, že pravidelně obnovujeme místní licenci, máme přehled o všech tématech co se Dubaje týkají. Soukromým výletem ušetříte až polovinu času oproti dopravě po vlastní ose. Vzhledem k velkým vzdálenostem mezi jednotlivými zajímavostmi Dubaje, je toto nejefektivnější způsob dopravy. Váš ušetřený čas pak můžete věnovat oddychu, nebo jiným zážitkům. A je jich tu opravdu hodně.

Turistické sezóny v roce a jak je využít

LEDEN - půlka BŘEZNA: domácí berou tento čas jako Zimu. Počasí je ideální na výlety. Bývá často větrno, občas prší. Moře má teplotu kolem 19 - 22°C. Většina hotelových bazénů je vyhřívaných. Oblíbené jsou procházky k moři a po částech staré či moderní Dubaje. Vhodný čas na poznávání i dalších atraktivních míst v SAE, vše je otevřeno.

Druhá polovina BŘEZNA - začátek KVĚTNA: V SAE nastává Jaro. Je to nejlepší čas na poznávací výlety v SAE zkombinované s koupáním. Teplota vzduchu je příjemná, okolo 30-35°C, moře se otepluje až na 30°C, pobyt na sluníčku je příjemný.

Druhá půlka KVĚTNA - ZÁŘÍ: tzv. Letní peklo, protože teploty ve stínu rostou přes 43 stupňů, na slunci i přes 50°C ve dne a v noci teploty neklesají pod 30°C. Moře má svých 34-36°C. Písek na pláži je rozžhavený tak, že bez bot se až k moři nedostanete bez spálenin. Maximálně se můžete pohybovat v klimatizovaném prostředí. Některé venkovní atrakce jsou zavřené (např. Miracle Garden, Global Village a jiná atraktivní místa). Výlety v této době nedoporučujeme, ale i tak je zde hodně věcí k vidění s minimálními přesuny. O více informací, co dělat v Dubaji v létě, si prosím napište na uvedené kontakty.

ŘÍJEN - PROSINEC: nejlepší termíny v roku pro výlety do SAE. Počasí a teploty se podobají létu v Evropě. Moře je příjemně teplé. V říjnu s průměrnou teplotou 28°C, v prosinci kolem 22°C. Všechny atrakce jsou otevřené.

Vánoce a Silvestr v Dubaji a v S.A.E.

Přesto, že jsou Spojené Arabské Emiráty muslimským státem, podporují zvyky svých multikulturních obyvatel. Již od  začátku prosince je město vánočně vyzdobené. Z různých koutů zní známé vánoční hity. Santa Claus se sáňky, sněhulák, umělý sníh jsou oblíbenými symboly Vánoc v každé výloze.

Nový rok je v Dubaji vždy pastvou pro oči. Vedle tradičních ohňostroju pořádaných uprostřed města se organizátoři oslav soustředí v posledních letech na novou technologii - videomapping (úžasné produkce jsou například promítané na nejvyšší věž světa Burj Khalifa). Ohňostroje jsou pořádány z pontonů na moři pro diváky na plážích a molech. Zvláštností Dubaje jsou dvě ohromné vodní fontány řízené počítači s výkonnými čerpadly a LED osvětlením. Vše je pak doprovázeno hudbou. Určitě na Youtube nějaké klipy najdete.

Koupání a pláže v Dubaji

HOTELOVÉ BAZÉNY A SOUKROMÉ HOTELOVÉ PLÁŽE: Většina hotelů umožňuje využití jejich bazénů i lidem, kteří nejsou jejich hosty. Můžeme poradit jak zakoupit jednodenní vstup na hotelovou pláž a do venkovních bazénů. V zimních měsících se bazény vyhřívají, naopak v letních měsících se chladí.

VEŘEJNÉ PLÁŽE: Na některých plážích najdete plné vybavení (WC, převlékárny, sprchy, sportovní vybavení, atrakce pro děti, slunečníky a lehátka), jiné pláže jsou jen písčité s plavčíkem, ale bez wc a sprch. Všechny pláže jsou vždy přes noc upravené a uklizené. Na pláže je vstup zdarma.

Zde je seznam pláží dle lokalit od severu Dubaje k jihu: Mamzar Beach park, La Mer, Mercato (UFO) Beach (bez vybavení), Sunset Beach, Kite Beach, Night Beach (noční koupání od 18. do půlnoci), Burj Al Arab Beach, Um suqueim open Beach, The Beach JBR.


Co na sebe na cestu do SAE

OBLEČENÍ  - státním náboženstvím ve Spojených arabských emirátech je islám.  Muslimské ženy chodí zahalené v Abaye (svrchní volný plášť přes šaty) a vlasy překrývají šátkem. Oblečení by mělo respektovat místní tradice a být voleno, z úcty k místním obyvatelům. Pravidla pro zahalování turistů neplatí, ale je doporučeno, aby ženy měly zakrytá ramena a kolena. Takže tričko s rukávky a kraťasy, sukně či šaty ke kolenům jsou v pořádku. Muži by na veřejnosti neměli být jen v "nátělníku". Toto "omezující" oblečení je i praktické, neboť v obchodních centrech jede po celý rok klimatizace na plné obrátky a nemít nic přes ramena, to si člověk koleduje minimálně o rýmu. A venku, kdy pálí slunce, ušetříte ramena i nohy od spálenin.

Určitě si do zavazadla přibalte jeden lehký svetřík i v létě. V zimě pak přihoďte navíc dlouhé kalhoty. A hlavně, nezapomeňte na plavky, kvalitní opalovací krémy s vysokým faktorem a sluneční brýle.

Nákupy a ceny mimo hotelové resorty

ALKOHOL - v potravinách ani v nákupních centrech nenajdete, maximálně si koupíte nealkoholické pivo. Alkohol je možné koupit jen ve speciálních prodejnách nebo v hotelích či restauracích, které na jeho prodej mají licenci. Skleničku vína či pivko tak dostanete okolo 50 aed. Mnoho restaurací má tzv. Šťastnou hodinku (Happy Hours), kde v určitých podvečerních hodinách nabízí restauratéři alkohol se slevou. Alkohol se dá dovézt s sebou do SAE, limit pro celníky je poměrně štědrý.

VEPŘOVÉ - některé řetězce jako Spinneys či Waitrose mají v obchodě masné sekce oddělené od ostatních regálů se zbožím za dveřmi s nápisem "Non muslims only", kde seženete všechny masné výrobky od šunky, klobásy, párky až po vepřový bůček i steaky.

CENY - pokud byste chtěli vědět přesné ceny v potravinách např. chleba, bageta, máslo, mléka, rýže a těstovin atd. napište nám. V restauracích v nákupních centrech jsou ceny samozřejmě vyšší: místní  voda 0,5 l od 5 aed, bublinkové nápoje typu Coca-cola 0,3 l od 7 aed, oběd ve food courtu tj. rychlé občerstvení se pohybuje kolem 40 aed, v restauracích počítejte od 80 aed a více na osobu.


Dubaj o víkendu

Víkend připadá v muslimských státech na PÁTEK a SOBOTU. V pátek má většina obyvatel volno, chodí se na velkou mši do mešity, ostatní náboženské skupiny mohou využít množství kostelů, hinduistických svatyní aj. Většina starého města je zavřená, včetně muzea, až do odpoledních hodin. Proto návštěvu staré historické části Dubaje neplánujte na páteční dopoledne. Sobota je pro většinu obyvatel pracovním dnem a veškeré služby jsou bez omezení.